Zgrzewarki kondensatorowe wykorzystywane są do przypawania – czyli trwałego łączenia elementów urządzeń lub konstrukcji wykonanych z różnego rodzaju materiałów. Dowiedz się, jak dokładnie działają te urządzenia i na czym polegają ich zalety.
Jak używać zgrzewarki kondensatorowej
Zgrzewanie – nazywane również przypawaniem – polega na rozgrzaniu dwóch powierzchni tak, by uległy uplastycznieniu, i następnie ściśnięciu ich ze sobą. Przypawane elementy nie tracą przy tym swoich właściwości, ponieważ zmianie konsystencji ulega jedynie niewielki obszar materiału znajdujący się na styku obu powierzchni. Metoda ta znajduje szerokie zastosowanie w licznych gałęziach przemysłu – w tym w przemyśle lotniczym czy motoryzacyjnym. Co więcej, wykorzystuje się ją nawet w procesie budowy urządzeń klimatyzacyjnych, sprzętu AGD i wielu innych urządzeń.
Zgrzewarka kondensatorowa działa w oparciu o tzw. baterię kondensatorów. Generuje ona łuk elektryczny w końcówce pistoletu, do którego włożony został trzpień lub inny komponent. Dzięki działaniu łuku elektrycznego zarówno fragment trzpienia, jak i odpowiedni obszar podłoża, do którego ma on zostać przypawany, topią się. Ściśnięte razem, już po chwili ulegają skrzepnięciu, tworząc w ten sposób solidny i wytrzymały zgrzew.
Tak wykonane przypawanie kondensatorowe charakteryzuje się wysoką dokładnością, któ®a może zostać osiągnięta dzięki możliwości ustawienia parametrów odpowiednich dla wymiarów i materiału wykonania danego komponentu. Równie ważne jest tu wykorzystanie tzw. efektu bezstopniowego ustawiania napięcia.
Dodatkową zaletą tego procesu jest jego szybkość – ponieważ przypawanie odbywa się w przeciągu jednej lub dwóch sekund, możliwe jest wykonywanie go nawet na materiałach o niewielkich wymiarach i grubości bez ryzyka utworzenia się przebarwień, przepaleń czy zniekształceń. Co więcej, efekt uzyskuje się tu znacznie szybciej, niż w przypadku mocowania kołków z wykorzystaniem standardowych metod. Wykorzystanie zgrzewarki kondensatorowej eliminuje też konieczność wykonania wstępnej obróbki materiałów poddawanych przypawaniu.
Niewątpliwą zaletą zgrzewarek kondensatorowych jest stosunkowo niska inwazyjność ich działania – uplastycznienie materiału obejmuje zaledwie niewielki obszar danego komponentu lub powierzchni. Dzięki temu urządzenie można wykorzystywać do pracy na wielu różnych materiałach – wśród nich m.in. na stali czy miedzi, a nawet aluminium.