Jak prawidłowo spawać konstrukcje stalowe?

Jak prawidłowo spawać konstrukcje stalowe?

Spawanie to proces wykorzystywany w wielu różnych branżach, począwszy do tworzenia delikatnych dekoracji, aż po wykonywanie dużych, solidnych konstrukcji i elementów budowlanych. Dzięki coraz lepszym i nowocześniejszym technikom możliwe jest tworzenie połączeń, które są doskonale ze sobą stopione, a przy tym wykazują trwałość i niespotykaną wytrzymałość. Spawanie jest wykorzystywane m.in. do tworzenia konstrukcji stalowych. Jaką metodą warto się w tym celu posłużyć? I o czym należy pamiętać? Na te i inne pytania odpowiada nasz artykuł.

Metody spawania konstrukcji stalowych i ich zalety

Spawanie konstrukcji stalowych może odbywać się przy pomocy kilku różnych metod, które różnią się swoją specyfiką. Jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań jest spawanie metodą MIG, która wiąże się z zastosowanie gazu osłonowego obojętnego, a także metodą MAG, gdzie stosowany jest gaz osłonowy aktywny. Druga opcja, czyli spawanie metodą MAG jest szczególnie szeroko wykorzystywana ze względu na wysoką jakość tworzonego łączenia. Na czym dokładnie polega? Podczas spawania między metalem a topliwą elektrodą dochodzi do wytworzenia łuku elektrycznego, chronionego gazem osłonowym (najczęściej jest to dwutlenek węgla lub mieszanina dwutlenku węgla i argonu). Ze względu na swoją specyfikę metoda MAG jest wykorzystywana do spawania automatycznego i półautomatycznego w pracach montażowych i na liniach technologicznych. Jej popularność wiąże się przede wszystkim z wysoką wydajnością, wygodą działania i tworzenie wysokiej jakości spoin.

Innym rozwiązaniem jest zastosowanie metody TIG. Czy się ona charakteryzuje? Podobnie, jak to ma miejscu w przypadku metody MAG, w czasie spawania dochodzi do wytworzenia łuku elektrycznego. Główna różnica polega jednak na tym, że w procesie bierze udział elektroda nietopliwa wykonana z wolframu lub z jego stopów, a gazem osłonowym jest gaz obojętny. Jakie są zalety spawania metodą TIG? Na uwagę zasługuje przede wszystkim jej uniwersalność i możliwość zastosowania w przypadku większości materiałów.

Powszechnie stosowaną metodą jest także metoda MMA, czyli spawanie za pomocą elektrody otulonej. To proste, ale bardzo wydajne rozwiązanie, które można przeprowadzać niezależnie od lokalizacji, ponieważ przenoszenie całego systemu służącego do spawania nie stanowi większego problemu.

Od czego zależy jakość końcowa?

Spawanie jest procesem, który ma łączyć ze sobą dwa lub więcej elementów w sposób wydajny i bezpieczny. Jakość wykonanej spoiny ma ogromne znaczenie w czasie dalszego użytkowania konstrukcji i jest jednym z kluczowych elementów decydujących o bezpieczeństwie korzystania z niej. Jak zyskać pewność, że stworzona konstrukcja jest wykonana prawidłowo? Duże znaczenie ma przede wszystkim doświadczenie spawacza i jego sposób pracy. Warto jednak pamiętać, że każda ze wspomnianych metod wyróżnia się nieco innymi cechami, przez co wymaga odmiennego podejścia.

W przypadku metody MAG kluczowe znaczenie ma m.in. utrzymywanie odpowiedniego napięcia łuku, a także wykorzystywanie odpowiedniego natężenia prądu. Inne ważne elementy to:

  • odpowiedni rodzaj i średnica drutu elektrodowego, który należy dostosować do właściwości i grubości spawanego materiału,
  • prędkość podawania drutu,
  • utrzymywanie właściwej odległości pomiędzy końcówką prądową a końcem topiącego się drutu,
  • odpowiednie pochylenie uchwytu, które nie powinno być większe niż 15 stopni.

Oprócz samego procesu spawania bardzo ważny jest też rodzaj wykorzystywanej stali, ponieważ ten metaliczny stop występuje w różnych odmianach. Najczęściej wybierane są do tego celu gatunki S235N oraz S690Q, które stanowią gwarancję wysokiej jakości, a co za tym idzie bezpieczeństwa.